Nasze ciała pełne są płynu, który jest w nieustannym ruchu.
Ludzkie ciało składa się w dużej mierze z wody. Wyobraź sobie, że w samym środku kręgosłupa masz elastyczną rurkę wypełnioną krystalicznie czystym płynem mózgowo-rdzeniowym (PMR), który nieustannie się przesuwa, pulsując rytmicznie. Nasz mózg dosłownie w nim pływa.
Anatomii uczymy się głównie z rysunków. Można też studiować anatomię sekcyjną, lecz w obu przypadkach coś istotnego nam umyka, ponieważ w martwych albo rysunkowych tkankach nie ma życia – nie ma ruchu. Ruch można poczuć palpacyjnie – potrzymaj chwilę swoją dłoń na drugiej dłoni – czujesz jak tam wszystko pulsuje? Nie jest to tylko przepływ krwi w żyłach.
Płyn mózgowo-rdzeniowy odżywia i czyści
Płyn mózgowo-rdzeniowy opływający mózg, płynący dalej przez rdzeń kręgowy i z powrotem, pełni funkcję odżywiającą i oczyszczającą, zbiera substancje powstałe w wyniku metabolizmu tkanek nerwowych i wraz z którym są one następnie usuwane do krwiobiegu w czasie reabsorpcji, kiedy to wchłania się ostatecznie poprzez kosmki i ziarnistości pajęczynówki do krwi.
Ciśnienie płynu wynosi przeciętnie około 10 mmHg. Usunięcie choćby kilku milimetrów płynu wywołuje silne bóle głowy z powodu spadku tego ciśnienia, aż do odnowienia się jego objętości.
Płynny nośnik życia, światła i świadomości
Uderzające jest podobieństwo między tym, co wskazują najnowsze badania nad płynem mózgowo-rdzeniowym, a tym, co wielu nauczycieli starożytnych rozumiało i nauczało na podstawie doświadczenia z praktyki jogi i medytacji o energii kundalini.
Dr William Sutherland nazwał przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego “oddechem życia” o uznał go za fizyczny nośnik energii życiowej człowieka.
Posłuchaj ciekawej rozmowy z dr Mauro Zappaterra o najnowszych badaniach dotyczących roli płynu mózgowo-rdzeniowego m.in. w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym (w jęz.ang.lub wybierz napisy automatyczne). W rozmowie między innymi o tym, że niektórzy ludzie potrafią wyczuwać przepływ płynu, w jaki sposób płyn mózgowo-rdzeniowy może być bramą informacyjną w naszym organizmie o właściwościach podobnych do homeopatii, i o tym co można robić, by wspomóc przepływ swojego płynu mózgowo-rdzeniowego i utrzymywać swój układ nerwowy oczyszczony z toksyn, oraz wiele innych zagadnień.
dr Mauro Zappaterra spędził ostatnie 20 lat na badaniu wpływu płynu mózgowo-rdzeniowego na funkcjonowanie człowieka. Uzyskał tytuł doktora na Harvardzie, gdzie badał neuronalne komórki macierzyste i wpływ płynu mózgowo-rdzeniowego na rozwój mózgu u dorosłych. Jego prace publikowano w licznych artykułach naukowych m.in. w prestiżowym czasopiśmie Neuron Journal. Jest także autorem kilku książek dla dzieci, które udostępniają im nauki o świadomości.
Terapia czaszkowo-krzyżowa a osteopatia czaszkowa
Nazwa “terapia czaszkowo-krzyżowa” została spopularyzowana przez dr Johna Upledgera, osteopaty, który jako pierwszy zaczął nauczać osoby bez wykształcenia osteopatycznego.
Powięź, ta niezwykła tkanka
Powieź jest siecią komunikacyjną i podstawowym fizycznym medium dorostanu, bólu i świadomości ciała …
Co to jest biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa?
Terapia czaszkowo-krzyżowa powstała z osteopatii w początkach XX w. …
Biodynamiczny to nie biomechaniczny
W ciągu ostatnich 30 lat wyewoluowała na samodzielną dziedzinę…
Czuły terapeuta
Dotyk terapeutyczny w biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej jest nienarzucający, delikatny, intuicyjny, dopasowany …
Krótki opis biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej
Z tego krótkiego filmiku dr Sylvii Schroer, terapeutki czaszkowo-krzyżowej, absolwentki instytutu CTET w Londynie…