Co to jest biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa?
Terapia czaszkowo-krzyżowa pochodzi z osteopatii, i początkowo wykonywana była tylko przez osteopatów jako „osteopatia czaszkowa” (ta dziedzina istnieje do dziś równolegle i zajmują się nią osteopaci). W latach 70-tych XX wieku dr John Upledger zaczął uczyć tej terapii osoby nie mające wykształcenia medycznego, i by odróżnić ją od osteopatii czaszkowej nazwał metodę „terapia czaszkowo-krzyżowa”.
Z czasem wielu innych terapeutów, takich jak Rollin Becker, czy James Jealous, a potem Franklyn Sills i Michael Kern zafascynowanych holistycznym podejściem rozwinęło biodynamiczną odmianę terapii czaszkowo-krzyżowej – nieinwazyjne, niemechaniczne podejście, które w ostatnich 30 latach stało się samodzielną dziedziną terapii, i obecnie ma opinię jednej z najdelikatniejszych i skuteczniejszych metod manualnego równoważenia całego organizmu i wspierania autoregulacji, zwłaszcza w przypadku pracy z traumą.
Jest to taki rodzaj terapii, który wspiera nie tylko klienta, ale także samego terapeutę – poprzez rozwijanie subtelnego czucia, uważności, neutralności, umiejętności utrzymywania szerokiej, bezpiecznej przestrzeni w relacji terapeutycznej i podążania za procesem.
Biodynamiczną terapię czaszkowo-krzyżową można wykonywać jako samodzielną specjalistyczną metodę terapii. Wybiera ją także wielu terapeutów zajmujących się ciałem, jako dodatkową specjalizację rozwijającą pogłębione czucie i uważność.
Podejście biodynamiczne jest nieocenionym wsparciem i często dodatkową specjalizacją dla osób, które są psychoterapeutami, logopedami, fizjoterapeutami, doulami, pracują z dziećmi z niepełnosprawnością albo ze spektrum autyzmu, lub są rehabilitantami, masażystami, albo po prostu – medytują, ćwiczą jogę, szukają dla siebie nowego zawodu i preferują podejście nieinwazyjne, gdzie nie ma mechanicznego oddziaływania i podąża się za naturalnymi rytmami organizmu.
Cel terapii czaszkowo-krzyżowej
Celem oddziaływań terapeuty TCK nie jest leczenie czy walka z chorobami – tylko odbudowywanie zasobów klienta i wzmacnianie jego zdrowia. To podejście charakterystyczne jest zwłaszcza dla TCK w ujęciu biodynamicznym.
Warto wiedzieć, że terapia czaszkowo-krzyżowa ma dwa ujęcia – biomechaniczne (np: terapia czaszkowo-krzyżowa wg. metody J. Upledgera) i biodynamiczne (terapia czaszkowo-krzyżowa wg. F. Sillsa, M. Kerna).
To, jak przebiega sesja TCK zależy od tego według którego podejścia pracuje terapeuta. Technicznie rzecz biorąc podejście biomechaniczne, to takie, w którym terapeuta wykorzystuje na sesji określone schematy chwytów.
Podejście biodynamiczne w terapii czaszkowo-krzyżowej to takie, gdzie nie używa się schematów – terapeuta w trakcie sesji decyduje co po czym ma robić, obserwuje uważnie i podąża za tym, co jest w danym momencie potrzebne.
Zostań terapeutą biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej
TCK w ujęciu biodynamicznym
Terapeuta biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej oddziaływuje za pomocą delikatnego dotyku, który właściwie jest to delikatne trzymanie w specjalnych chwytach, w różnych miejscach na ciele klienta. Tutaj nie oddziaływuje się poprzez ucisk, ani praktycznie nie dotyka się skóry – dotyk jest przez ubranie i czasem jeszcze przez koc, którym klient jest przykryty.
Delikatność tej terapii daje klientowi poczucie bezpieczeństwa, znajomość procesów i umiejętne podążanie terapeuty za nimi do momentu aż wybrzmią sprawia, że możliwe staje się naturalne odblokowanie przepływu w dowolnym miejscu w ciele.
korzyści
Praca jaką wykonuje podczas sesji terapeuta biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej to rodzaj intuicyjnego podążania za tym, co w danym momencie przejawia się w ciele klienta. Można powiedzieć, że to podążanie za mocą siły życiowej organizmu klienta, która w róznorodnych procesach potrafi uwolnić i zrównoważyć organizm i każdą jego część – czasem jest to podążanie za ciszą, czasem za dynamicznym procesem uwalniania traumy z jakiegoś miejsca w ciele, w postaci pulsowania, drżenia, itp.
Jak pisze Michael Kern, autor książki “Mądrość ciała”, jednego z najbardziej znanych podręczników do biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej (Wydawnictwo Virgo, 2012):
“Ludzie przychodzą na terapię czaszkowo-krzyżową z wielu różnych powodów i dla różnych motywacji. Niektórzy znają korzyści, jakie daje w przypadku konkretnych zaburzeń fizycznych, inni korzystają z niej jako pomocy w stresie, traumie lub trudnościach psychologicznych, jeszcze inni po prostu wzmacniają integrację umysłu, ciała i ducha. Piękno tej pracy polega na tym, że obejmuje wszystkie te elementy.
Rezultaty terapii często są zdumiewające, nawet kiedy zawiodły inne podejścia medyczne i terapeutyczne. Głębię pracy czaszkowo-krzyżowej tłumaczy to, że współpracuje z naszym najbardziej podstawowym układem fizjologicznym pierwotnego ruchu oddechowego. Podejście to ma pozwala ominąć lub przenikanąć przez wszelkie przekonnia i psychiczne mechanizmy obronne, ponieważ działa z poziomu nazej fizjologii. Pracujemy bezpośrednio z mądrością ciała.”
NASZE PROEJKTY
Wyszukiwarka terapeutów
Baza wiedzy
Terapia czaszkowo-krzyżowa a osteopatia czaszkowa
Nazwa “terapia czaszkowo-krzyżowa” została spopularyzowana przez dr Johna Upledgera, osteopaty, który jako pierwszy zaczął nauczać osoby bez wykształcenia osteopatycznego.
Powięź, ta niezwykła tkanka
Powieź jest siecią komunikacyjną i podstawowym fizycznym medium dorostanu, bólu i świadomości ciała …
Biodynamiczny to nie biomechaniczny
W ciągu ostatnich 30 lat wyewoluowała na samodzielną dziedzinę…
Czuły terapeuta
Dotyk terapeutyczny w biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej jest nienarzucający, delikatny, intuicyjny, dopasowany …
Ciało płynów – rola płynu mózgowo-rdzeniowego
Posłuchaj ciekawej rozmowy z dr Mauro Zappaterra o najnowszych badaniach dotyczących roli płynu mózgowo-rdzeniowego…
Krótki opis biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej
Z tego krótkiego filmiku dr Sylvii Schroer, terapeutki czaszkowo-krzyżowej, absolwentki instytutu CTET w Londynie…