Powięź, ta niezwykła tkanka
Powięź jest rodzajem tkanki łącznej, która ciągnie się w ludzkim ciele nieprzerwanie – od głowy do pięt. Powięź jest wszędzie w ciele. Jest żywą matrycą (living matrix), która scala ciało od wewnątrz.
Powieź jest siecią komunikacyjną i podstawowym fizycznym medium dorostanu, bólu i świadomości ciała. To dzięki właściwościom powięzi czujemy samych siebie, oraz reagujemy na dotyk.
Wszystko w ciele łączy się ze wszystkim
Jedną z podstawowych zasad w terapiach holistycznych jest to, że wszystko w ciele łączy się ze wszystkim – zmiana w jednej części, zmienia cały organizm. Kiedy zaczynamy zgłębiać specyfikę powięzi, istnienie tego wewnętrznego połączenia staje się oczywiste.
Badania dr. Guimberteau
Ciekawych okryć dotyczących anatomii powięzi, dokonał dr Jean-Claude Guimberteau, chirurg, którego zaintrygowała antomiczna budowa i funkcja podskórnej tkanki łącznej. Jego książka „Architektura żywej powięzi człowieka”, ukazała się w 2016 roku, jest już na rynku polski przekład tej ksiażki. Zawiera mnóstwo zdjęć i płytę DVD z filmami ukazującymi endoskopowy widok struktur powięziowych w ludzkim ciele.
Jedną z podstawowych zasad w terapiach holistycznych jest to, że wszystko w ciele łączy się ze wszystkim – zmiana w jednej części, zmienia cały organizm. Kiedy zaczynamy zgłębiać specyfikę powięzi istnienie tego wewnętrznego połączenia staje się oczywiste.
Ciekawych odkryć, które zwróciły uwagę na anatomiczną całościowość ludzkiego ciała, dokonał dr Jean-Claude Guimberteau, chirurg, którego zaintrygowała antomiczna budowa i funkcja podskórnej tkanki łącznej.
Dr Guimberteau sfilmował powięź podczas operacji, pokazując jak wygląda, i jak się porusza żywa tkanka. Chciał się dowiedzieć, jakie struktury odpowiedzialne są za to, że jesteśmy w stanie płynnie poruszać kończynami.
Fraktalne continuum powięzi
Zaczął od obserwacji podskórnej antomii ręki, i doszedł do konkluzji, że płynny ruch możliwy jest dzięki temu, że wszystko – skóra właściwa, tkanka podskórna, naczynia krwionośne, rozścięgna i tkanka mięśniowa nie są od siebie odrębne – poruszają się razem podczas każdego ruchu. Doszedł do wniosku, że w całym naszym ciele istnieje powięziowe continuum tkankowe – wszystko wewnątrz ludzkiego ciała jest ze sobą połączone tkanką powięziową.
Kiedy dr Guimberteau przyjrzał się bliżej z jakiego rodzaju tkanką łączną kontaktują się poszczególne warstwy, poczynając od skóry właściwej – zobaczył ciągnącą się, elastyczną, tkankową sieć, która przyczepiona jest zarówno do skóry właściwej, jaki tkanki podskórnej, mięśni, tkanki tłuszczowej, itd.
Guimberteau przyjrzał się włóknom z których zbudowana jest powięź powierzchowna i odkrył, że tworzą one wiele kształtów, zupełnie niesymetrycznych, że włókna powięziowe tworzą raczej struktury na pozór chaotyczne lecz, jak się okazało – fraktalne.
Popatrz na te lśniące siatki powięziowe. Czyż nie są piękne?
Na youtube dostępny jest też 28 minutowy film podsumowujący prace dr. Guimberteu – tytuł: „Strolling under the skin” (włączcie tam sobie polskie napisy).
Lekcje anatomii
Warto też sięgnąć do prezentacji Gila Hedleya, niezwykłego współczesnego anatoma, który z pasją i zaangażowaniem pokazuje w swoich filmikach na youtubie, co się kryje w ludzkim ciele. Nagrał też kilka odcinków o powięzi.
Znajdziecie tam wiele informacji – o tym, że powięź jest tkanką łączną – ale nie każda tkanka łączna jest powięzią. Czy powięź się rozciąga i jak? Niesamowite, że włókna mają inne właściwości wzaleźności od tego, jak są ułożone.
Gil jest anatomem – prezntuje zagadnienia na rysunkach, ale też na prawdziwych preparatach z sekcji. To jest zupełnie inna nauka anatomii, niż ksiażek!
Tutaj jest odcinek (bez pokazywania obrazków z sekcji) o tym, jak różnie wygląda powięź w ludzkim ciele, w zależności od tego, gdzis się znajduje i jakie ma zadanie.
Terapia powięzi
Terapia powięzi to oczywiście skrót myślowy, ponieważ każda terapia – „ręki czy wątroby” zawsze jest terapią całego człowieka, właśnie z uwagi na właściwości powięzi, która jest wszędzie i łączy wszystko w jedną całość. To samo dotyczy terapii bólu.
W biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżówej istnieją specjalne techniki pracy z każdą warstwą powięzi, ponieważ każda warstwa ma inną strukturę i właściwości. Co ciekawe – powięź reguje najmocniej na bardzo lekki dotyk, na trzymanie bez ściskania.
Zostań terapeutą
Baza wiedzy
Biodynamiczny to nie biomechaniczny
W ciągu ostatnich 30 lat wyewoluowała na samodzielną dziedzinę…
Czuły terapeuta
Dotyk terapeutyczny w biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej jest nienarzucający, delikatny, intuicyjny, dopasowany …
Krótki opis biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej
Z tego krótkiego filmiku dr Sylvii Schroer, terapeutki czaszkowo-krzyżowej, absolwentki instytutu CTET w Londynie…
Co to jest biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa?
Terapia czaszkowo-krzyżowa powstała z osteopatii w początkach XX w. …
Terapia czaszkowo-krzyżowa a osteopatia czaszkowa
Nazwa „terapia czaszkowo-krzyżowa” została spopularyzowana przez dr Johna Upledgera, osteopaty, który jako pierwszy zaczął nauczać osoby bez wykształcenia osteopatycznego.
Ciało płynów – rola płynu mózgowo-rdzeniowego
Posłuchaj ciekawej rozmowy z dr Mauro Zappaterra o najnowszych badaniach dotyczących roli płynu mózgowo-rdzeniowego…