Krótki opis biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej
Z tego krótkiego filmiku dr Sylvii Schroer, absolwentki instytutu Craniosacral Therapy Educational Trust (CTET) w Londynie, dowiesz się jak terapeuta czaszkowo-krzyżowy może pomóc w wyciszeniu pobudzenia układu nerwowego, jak wspiera uzdrowienie i poprawę samopoczucia.
W rezultacie terapii czaszkowo-krzyżowej osoba czuje się lepiej, ma większą świadomość siebie, poczucie większego zrównoważenia I spokoju.
Terapia czaszkowo-krzyżowa nie przypomina żadnej innej metody terapeutycznej. Terapeuta nie przekazuje żadnej energii. Nauczenie sie tej terapii zajmuje pewien czas, ponieważ terapeuta musi nauczyć się nowych sposobów postrzegania stanu ciała i umysłu klienta poprzez fizyczny dotyk i wykorzystanie wszystkich zmysłów.
Źródło: A description of Biodynamic Craniosacral Therapy by CTET graduate Sylvia Schroer PhD/youtube.com
Terapia rozpoczyna się od wejścia terapeuty w stan obecności-uważności
Terapia rozpoczyna się od wejścia terapeuty w stan obecności-uważności, w którym zorientowany jest on na ekspresję “pierwotnego oddychania” w płynach i tkankach ciała. Wynika to z konceptu mówiącego o tym, że ciało wyraża rytmy i pływy płynące nieustannie w tę i z powrotem. Ten system pierwotnego ooddychania został odkryty przez dr Williama G. Suthelanda i nie ma nic wspólnego z oddychaniem płucnym.
W fazie wdechu “czaszkowo-krzyżowego” (pierwotnego oddychania) moc/potencja płynie linią środkową ciała i wszerz, do szerszego pola wokół ciała. Podczas wydechu “czaszkowo-krzyżowego” moc/potencja płynie w dół i do wewnątrz, do linii środkowej ciała.
Istnieją różne częstotliwości – różne pływy, do ktorych dostraja się terapeuta. Średni pływ (mid tide) – dwa do trzech powtórzeń na miniutę, długi pływ (long tide), najbardziej kształtujący – głębszy, wolniejszy, trwający ok.50 sekund na wdech i 50 sekund na wydech pierwotnego oddychania. Długi pływ jest absolutnie stabilny i stanowi podstawowe źródło energii życiowej dla osoby, nawet gdy jest ona bardzo straumatyzowana.
Uwolnienie z ciała klienta skutków traumy w bezpieczny sposób
Terapuci czaszkowo-krzyżowi dostrajają się do tych pływów, tych podstawowych rytmów poprzez bezposredni kontakt za pomocą róznych chwytów i intencji. Wszytko opiera się na delikatnym kontakcie i przestrzeni kontaktu wynegocjowanej z klientem. Jest to korzystne w wielu przypadkach. Czasem mówienie o traumie jest dla osoby zbyt trudne, zagłeianie się w temat traumy może zretraumatyzować tę osobę. Czasem trauma wydarzyła się dawno, klient nie może jej sobie nawet przypomnieć ani opowiedzieć o niej, bo był wtedy dzieckiem.
W terapii czaszkowo-krzyżowej terapeuta utrzymując bezpieczną przestrzeń, podąża za pierwotnym oddychaniem umożliwiając uwolnienie z ciała klienta skutków traumy w bezpieczny sposób.
Mogą to być także skutki traum pochodzących z procesu narodzin, kiedy głowa dziecka ściskana była podczas porodu, lub trauma powstała w wyniku szoku z powodu cesarskiego cięcia. Umiejętnośc dostrajania się pozwala terapeutcie czaszkowo-krzyżowemu pomóc dzieciom, które doświaczczyły tych traum, pod wpływem terapii czaszkowo-krzyżowej nawet malutkie dziecko zostaje “wysłuchane”, rozluźnia się, rozpuszczają się skutki porodowej traumy.
Wyciszenie prowadzi do stanów równowagi
Terapeuci czaszkowo-krzyżowi pomagają klientowi zmienić orientację z choroby na “pierwotną matrycę zdrowia”, wtedy ciało i psychika mogą odpuścić. Na sesji zazwyczaj nie wygląda, by terapeuta wiele robił. Jest tak dlatego, że terapeuci starają sie utrzymywać spokojną, zrównoważona przestrzeń, polegając na wrodzonej mądrości ciała klienta, przejawiającej się poprzez pierwotne oddychanie. Jest to znacznie potężniejsze, niż jakiekolwiek oddziaływania zewnętrzne. Ciało najlepiej wie jak się uzdorowić – nazywa się to w terapii czaszkowo-krzyżowej “wrodzonym planem leczenia”. Wyciszenie prowadzi do stanów równowagi – tkanki reorganizują się, pojawia się więcej ciepła, po rozwiązaniu traumy pierwotne oddychanie wyraża się mocnej i wyraźniej, układ nerwowy łatwiej sobie radzi ze stresem a napięci, blokada znikają i energia wraca do miejsc, które były jej pozbawione, zimne czy odrętwiałe.
Siły życiowe, potencja pełnią rolę organizującą, ochronną i leczniczą. Gdy stają się bardziej dostępne osoba jest w stanie w naturalny sposó rozwiązać swoje problemy zdrowotne.
Autorką opisu i filmu jest dr Sylvia Schroer – Re-connect To Health. Tłum. Instytut BTCK
Baza wiedzy
Terapia czaszkowo-krzyżowa a osteopatia czaszkowa
Nazwa “terapia czaszkowo-krzyżowa” została spopularyzowana przez dr Johna Upledgera, osteopaty, który jako pierwszy zaczął nauczać osoby bez wykształcenia osteopatycznego.
Powięź, ta niezwykła tkanka
Powieź jest siecią komunikacyjną i podstawowym fizycznym medium dorostanu, bólu i świadomości ciała …
Co to jest biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa?
Terapia czaszkowo-krzyżowa powstała z osteopatii w początkach XX w. …
Biodynamiczny to nie biomechaniczny
W ciągu ostatnich 30 lat wyewoluowała na samodzielną dziedzinę…
Czuły terapeuta
Dotyk terapeutyczny w biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej jest nienarzucający, delikatny, intuicyjny, dopasowany …
Ciało płynów – rola płynu mózgowo-rdzeniowego
Posłuchaj ciekawej rozmowy z dr Mauro Zappaterra o najnowszych badaniach dotyczących roli płynu mózgowo-rdzeniowego…